تنگی نفس

0 0
Read Time:6 Minute, 34 Second

تنگی نفس به معنی احساس کمبود هوا است بطوری که شخص احساس می کند میزان اکسیژن موجود در هوای تنفسی برای بدن وی کافی نیست. لذا شروع به نفس کشیدن تند و با عمق بیشتر می کند. کمبود اکسیژن در مغز با اضطراب و ترس شدید از خفه شدن و مردن همراه است. در اغلب موارد تنگی نفس به دنبال یک علت مشخصی مانند افزایش فعالیت ناگهانی بدن – مثلا برای رسیدن به اتوبوس – روی می دهد و با چند ثانیه افزایش تعداد و عمق تنفس از بین میرود ولی در برخی از بیماریها تنگی نفس ادامه دار و افزایش یابنده است و اگر درمان نشود می تواند به کاهش شدید اکسیژن بدن و کاهش سطح هوشیاری منجر شود. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با پرستار برتر همراه باشید .

علت بروز تنگی نفس   

تنگی نفس می­‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. ازجمله:

– آسم
– سایر بیماری­های ریه (مانند آمفیزم که اغلب در اثر کشیدن سیگار رخ می­‌دهد)
– نارسایی قلبی
– حمله­‌ی عصبی
– آلرژی
– جدیدا ویروس کرونا

اگر تنگی نفس همراه با سرفه و یا تب باشد، ممکن است دچار عفونت سینه یا ذات­‌الریه شده باشید. از دیگر عواملی که کم­تر در بروز مشکلات تنفسی شایع است می­‌توان به سرطان ریه، تشکیل لخته خون در ریه، سوراخ شدن ریه و جراحت بافت ریه اشاره کرد.

علل تنگی نفس

علائم تنگی نفس

در این­‌حالت، احساس می‌­کنید نفس بالا نمی­‌آید. حس می­‌کنید هوای کافی به ریه نمی­‌رسد یا نمی‌­توانید نفس عمیق بکشید. همچنین ممکن است در قفسه­‌ی سینه احساس گرفتگی داشته باشید.

درصورت ابتلا به تنگی نفس، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

– از نفس افتادن
– احساس گرفتگی در قفسه­‌ی سینه
– خفگی (اختناق هم گفته می­‌شود)
– نمی­‌توانید نفس عمیق بکشید
– حس می­‌کنید نمی‌­توانید نفس بکشید (خفگی)

ممکن است این وضعیت حاد (تنگی نفس ناگهانی) یا مزمن (تنگی نفس بلندمدت) باشد. تنگی نفس حاد ظرف چند دقیقه یا ساعت رخ می­‌دهد و ممکن است با علائم دیگری مانند تب، خارش یا سرفه همراه باشد. در حالت مزمن با هرگونه فعالیت روزمره، مانند رفتن از یک اتاق به اتاق دیگر یا بلند شدن از جای خود، حس می­‌کنید نفستان بند آمده است.

علائم تنگی نفس

آیا می‌توان از بروز تنگی نفس جلوگیری کرد؟

این­که آیا می‌­توان از تنگی نفس پیشگیری کرد یا خیر به علت بروز آن بستگی دارد. اگر در اثر آلرژی دچار تنگی نفس می­‌شوید، می­‌توانید با تشخیص عاملی که باعث بروز حساسیت می‌شود، از بروز تنگی نفس جلوگیری کنید. به­‌محض شناخت عامل حساسیت­‌زا، باید بیشترین تلاش خود را برای پرهیز از آن انجام دهید. اگر علت تنگی نفس سیگار کشیدن باشد، ترک آن به پیشگیری از تنگی نفس کمک می­‌کند. اما پرهیز از سایر عوامل بروز تنگی نفس آسان نیست.

پیشگیری از تنگی نفس

برخی از سرنخ های مهم علت تنگی نفس 

چندین سرنخ مهم وجود دارد که شما خودتان یا پزشک شما می توانید برای تعیین علت تنگی نفس به دنبال آن باشد.

این سوالات شامل:

– آیا شما در حال حاضر یا قبلا سیگاری بوده اید؟ (نشان دهنده بیماری ریه یا بیماری قلبی است.)
– آیا شما یک سبک زندگی بی تحرک ، افزایش کلسترول ، فشار خون بالا ، دیابت یا سایر عوامل خطر قلبی دارید؟ (نشان دهنده بیماری قلبی است.)
– آیا سابقه مواجهه با سموم که می تواند بیماری ریه را ایجاد کند ، دارید؟
– آیا سیستم ایمنی ضعیفی دارید ، یا در روزهای اخیر در معرض عوامل عفونی قرار داشته اید؟ (نشان دهنده ذات الریه یا بیماری عفونی ریوی است.)
– آیا اخیراً جراحی ، استراحت طولانی مدت در خواب یا مسافرت طولانی در هواپیما انجام داده اید؟ (آمبول ریوی را پیشنهاد می کند.)
– آیا با دوره طولانی عدم تحرک دچار بیماری اخیر شده اید؟ (مطرح کننده عدم آمادگی جسمانی است.)
– آیا علائم سایر بیماریهای پزشکی وجود دارد که می تواند باعث تنگی نفس (مانند بیماری تیروئید یا کم خونی) شود؟
– آیا الگوی تنگی نفس شما علت خاصی را نشان می دهد؟ (به عنوان مثال، ارتوپنه یا تنگی نفس شبانه حمله ای ممکن است نارسایی قلبی را نشان دهد.)
– آیا تنگی نفس شما پایدار است یا به طور مداوم رو به وخامت است؟ (الگوی تشدید تنگی نفس به تدریج نشان دهنده ذات الریه یا بیماری های دیگر ریه یا نارسایی قلبی است.)
– آیا تنگی نفس شما در دوره های نسبتاً پراکنده آمده و می رود؟ (این الگو می تواند نشان دهنده آسم ، آمفیزم ، آمبول مکرر ریوی یا بیماری عروق کرونر باشد.)

آزمایش هایی که ممکن است ضروری باشد 

– اگر پزشک شما به بیماری ریه مشکوک باشد ، به احتمال زیاد لازم است آزمایش اشعه ایکس قفسه سینه و عملکرد عملکرد ریوی (اسپیرومتری) را انجام دهد تا به تشخیص آن کمک کند.
– اگر به آمبول ریوی مشکوک باشد ، به احتمال زیاد به اسکن ریه نیاز خواهید داشت (آزمایش تصویربرداری که به دنبال انسداد در شریان های ریه است) ، آزمایش D-dimer (آزمایش خون که به دنبال علائم لخته خون اخیر است) و آزمایش سونوگرافی پاهای شما (برای جستجوی لخته خون).
– اگر تصور می شود بیماری قلبی علت آن باشد ، احتمالاً پزشک شما با ارزیابی اکوکاردیوگرام برای ارزیابی عملکرد قلب شما شروع می کند.
– اگر تصور می شود تنگی نفس شما به کم خونی ، بیماری تیروئید یا عفونت مرتبط باشد ، آزمایش خون مفید خواهد بود.

ازماشات لازم برای تنگی نفس

تشخیص علت تنگی نفس

پزشک جهت شناخت علت بروز تنگی نفس در بیمار انجام یک یا چند مورد از آزمایش‌های تشخیصی زیر را پیشنهاد می‌دهد:

– معاینه فیزیکی: پزشک تاریخچه بیمار را مرور کرده و درباره علائم او سوال می‌پرسد. تشخیص اغلب نیازمند انجام آزمایش‌های بیشتر بوده، اما گاهی اوقات توسط پزشک یا تکنسین اورژانس به صورت اضطراری انجام می‌شود.

– آزمایش خون: امکان دارد، گاز‌های خون شریانی و میزان اشباع اکسیژن سنجیده شوند.

– آزمایش‌های ورزشی: فشار خون، ضربان قلب و تغییرات تعداد تنفس در هنگام ورزش و استراحت اندازه گیری می‌شوند.

– نوار قلب: این آزمایش، فعالیت الکتریکی قلب را ثبت کرده و ریتم‌های غیر طبیعی را نشان می‌دهد.

– هولتر مانیتورینگ قلب: امکان دارد، یک پایشگر هولتر به مدت ۲۴ ساعت استفاده شود. گاهی اوقات، استفاده از دیگر انواع پایشگر‌ها تا مدت ۲ هفته برای بیمار تجویز می‌شود.

– اکوکاردیوگرافی: در آزمایش اکوی قلب با استفاده از امواج فراصوت، تصویری متحرک از قلب و دریچه‌های آن ایجاد می‌شود.

– تصویر برداری اشعه ایکس از قفسه سینه: این تصویر برداری به ارزیابی شرایط ریه کمک می‌کند.

– سی تی اسکن از قفسه سینه

تشخیص علت تنگی نفس

درمان تنگی نفس

پزشک علت بروز مشکل تنفسی را درمان خواهد کرد. برای کمک به روند درمان، اگر سیگار می­‌کشید، آن را کنار بگذارید. از پزشک خود کمک بگیرید. به­‌علاوه، از تنفس مواد شیمیایی که به ریه آسیب می­‌رساند، مانند بخار رنگ و اگزوز ماشین، بپرهیزید. درصورت تایید پزشک، حتما زیاد ورزش کنید.

کنار آمدن با تنگی نفس

این­که مدام دچار تنگی نفس شوید می­‌تواند ترسناک باشد. اگر یاد بگیرید چطور آن را کنترل کنید، از شدت ترس آن کاسته می­‌شود. با کمک پزشک خود، یک برنامه ثابت برای کنترل این وضعیت در نظر بگیرید. ممکن است پزشک مدیتیشن، ورزش، روش­‌های تنفسی یا ترکیبی از موارد ذکر شده را پیشنهاد دهد. در برخی موارد، شاید به بیمار مکمل اکسیژن پیشنهاد شود.

تنگی نفس و ویروس کرونا

افرادی که به ویروس کرونا ۲۰۱۹ (کووید-۱۹) مبتلا شده‌­اند شامل موارد خفیف، شدید و مرگ است. ظرف ۲ الی ۱۴ روز پس از ابتلا، علائم زیر در فرد ظاهر می­‌شود:

– تب
– سرفه
– تنگی نفس

علائم هشداردهنده شامل موارد زیر است:

– اختلال تنفسی یا تنگی نفس
– فشار یا درد مداوم در قفسه­‌ی سینه
– گیجی یا عدم توانایی در برانگیختگی جنسی
– کبودی لب یا صورت

About Post Author

سجاد میرزاده

دانشجوی رشته پرستاری، علاقمند به پرستاری و فناوری اطلاعات
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

پست قبلی فشار خون
پست بعدی تب در کودکان