کم خونی یا آنمی

0 0
Read Time:14 Minute, 34 Second

کم خونی یا آنمی یک وضعیتی است که در آن میزان RBC یا هموگلوبین پایین تر از حد طبیعی می باشد، RBC ها کمکی برای انتقال اکسیژن به تمام قسمت های بدن هستند و هموگلوبین، یک پروتئین غنی از آهن در RBC است که رنگ قرمز را به سلول های خونی می دهد. کم خونی باعث کم شدن اکسیژن در قسمت های مختلف بدن می شود.

انواع مختلف آنمی وجود دارد، کم خونی ناشی از فقر آهن شایع‌ترین نوع آن در سراسر جهان است.

مشکل فقر آهن بسیار جدی و مهم است، زیرا لازمه ساخت هموگلوبین، یعنی پروتئین موجود در گلبول‌های قرمز خون که به آن‌ها امکان حمل اکسیژن در بدن را می‌دهد، آهن است. فقر آهن، منجر به پایین آمدن هموگلوبین خون می‌شود. در نتیجه باید برای رفع آنمی اقدام کرد.

اگر بدن با مشکل هموگلوبین پایین خون روبرو باشد، بافت‌ها و ماهیچه‌ها اکسیژن کافی دریافت نکرده و کارآمدی خود را از دست می‌دهند که نتیجه آن بیماری کم خونی است.

از علل شایع فقر آهن و علت کم خونی می‌توان به مصرف ناکافی آهن به دلیل رژیم غذایی ضعیف یا رژیم‌های محدود کننده، بیماری التهابی روده، افزایش نیاز آهن در دوران بارداری و خونریزی در طی دوره‌های قاعدگی شدید یا خونریزی داخلی اشاره کرد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه با پرستار برتر همراه باشید .

علائم و نشانه های کم خونی 

– خستگی
– ضعف
– پوست رنگ پریده
– تنگی نفس
– دست ها و پاهای سرد
– سردرد
– سرگیجه
– درد قفسه سینه
– ریزش مو
– ضربان قلب نامنظم
– کاهش استقامت
– دشواری در تمرکز

علایم کم خونی

دلایل کم خونی 

کاهش RBC یا هموگلوبین می تواند به یکی از سه علت زیر باشد:

– بدن شما RBC کافی را تولید نمی کند.

– RBC ها توسط بدن شما تخریب می شوند.

– از دست رفتن خون به علت قاعدگی، آسیب، یا سایر علل خونریزی.

بسته به علت ، آنمی می تواند به انواع زیر تقسیم شود :

انواع آنمی ( کم خونی )

– نارسایی کمبود آهن :

آنمی فقر آهن شایع ترین نوع آنمی است ؛ آهن برای انسان ضروری است تا هموگلوبین تولید کند و از دست دادن خون، رژیم غذایی نامناسب و عدم توانایی بدن برای جذب آهن از غذا می تواند منجر به کمبود آهن شود. در نتیجه، بدن شما قادر به تولید هموگلوبین کافی نیست، که منجر به آنمی می شود.

– آنمی آپلاستیک :

این نوع کم خونی زمانی ایجاد می شود که بدن شما گلبول های قرمز (RBC) را به اندازه کافی تولید نمی کند. RBC ها در مغز استخوان تولید و بعد 120 روز از بین می روند . هنگامی که مغز استخوان قادر به تولید RBC نیست، تعداد سلول های خون کاهش می یابد و منجر به کم خونی می شود.

– آنمی سلول داسی شکل :

بیماری سلول داسی شکل، یک اختلال جدی در خون است که باعث داسی شدن شکل سلول های خونی می شود. سلول های قرمز خون در این نوع کم خونی داسی شکل یا صاف غیرطبیعی می شوند. RBC ها حاوی هموگلوبین های غیر طبیعی هستند که به عنوان هموگلوبین سلول داسی شکل شناخته می شوند و شکل غیر طبیعی آن را به وجود می آورند. سلولهای داسی شکل چسبنده هستند و می توانند جریان خون را متوقف کنند.

کم خونی داسی شکل

– آنمی همولیتیک : 

این نوع کم خونی زمانی ایجاد می شود که گلبول های قرمز قبل از عمر طبیعیشان از بین بروند. مغز استخوان قادر به تولید RBC جدید به اندازه کافی برای تقاضایش نیست.

– آنمی کمبود ویتامین :

مانند آهن، ویتامین B12 نیز برای تولید مناسب هموگلوبین مورد نیاز است. اکثر محصولات حیوانی غنی از ویتامین B12 هستند. اما اگر شما گیاهخوار هستید، ممکن است کمبود ویتامین B12 داشته باشید. این می تواند باعث عدم تولید کافی هموگلوبین در بدن شما منجر شود و منجر به آنمی می شود. این نوع از کم خونی نیز به عنوان کم خونی فقر آهن نیز شناخته می شود.

– تالاسمی :

تالاسمی یک اختلال ژنتیکی ارثی است که در آن بدن به اندازه کافی سلول های قرمز تولید نمی کند در نتیجه افراد مبتلا به تالاسمی می توانند آنمی خفیف تا شدید داشته باشند.

– آنمی فانکونی :

آنمی فانکونی یک اختلال ژنتیکی نادر است که باعث اختلال در عملکرد مغز استخوان می شود. کم خونی فانکونی مانع از تولید RBC توسط مغز استخوان می شود همچنین می تواند باعث ایجاد RBC غیر طبیعی شود که می تواند منجر به سرطان شود و اندام ها و بافت های بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد. کودکانی که آنمی فانکونی را به ارث می برند، نقایص مادرزادی دارند.

– آنمی ناشی از خونریزی :

خونریزی بیش از حد در طی قاعدگی یا خونریزی ناشی از آسیب، جراحی، سرطان یا دستگاه ادراری یا اختلال عملکرد دستگاه گوارش می تواند منجر به آنمی شود.

عوامل خطرناک کم خونی 

این عوامل شما را در معرض افزایش خطر کم خونی قرار می دهد:

– رژیم غذایی فاقد ویتامین ها و مواد معدنی خاص:

رژیم غذایی که به طور مداوم فاقد آهن ، ویتامین B۱۲ و فولات باشد ، خطر کم خونی را افزایش می دهد.

– اختلالات روده ای:

داشتن یک اختلال روده ای که بر جذب مواد مغذی در روده کوچک تأثیر می گذارد – مانند بیماری کرون و بیماری سلیاک – شما را در معرض خطر کم خونی قرار می دهد.

– قاعدگی:

به طور کلی ، زنانی که یائسه نشده اند بیشتر از مردان و زنان یائسه در معرض خطر کم خونی فقر آهن هستند. قاعدگی باعث از بین رفتن گلبول های قرمز خون می شود.

– بارداری:

اگر باردار هستید و از مولتی ویتامین همراه با اسیدفولیک و آهن استفاده نمی کنید ، در معرض خطر کم خونی قرار دارید.

کم خونی در بارداری

– شرایط مزمن:

اگر به سرطان ، نارسایی کلیه ، دیابت یا بیماری مزمن دیگری مبتلا هستید ، ممکن است در معرض کم خونی بیماری مزمن باشید. این شرایط می تواند منجر به کمبود گلبول های قرمز خون شود.

از دست دادن خون آهسته و مزمن از زخم یا منبع دیگر در بدن می تواند ذخیره آهن بدن را تخلیه کند و منجر به کم خونی فقر آهن شود.

– سابقه خانوادگی:

اگر خانواده شما سابقه کم خونی ارثی مانند کم خونی سلول داسی شکل داشته باشد ، ممکن است در معرض خطر ابتلا به این بیماری باشید.

عوامل دیگر سابقه برخی از عفونت ها ، بیماری های خون و اختلالات خود ایمنی خطر ابتلا به کم خونی را افزایش می دهد. اعتیاد به الکل ، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی و استفاده از برخی داروها می تواند بر تولید گلبول های قرمز تأثیر بگذارد و منجر به کم خونی شود.

– عفونت کاندیدا :

عفونت کاندیدا می تواند از جذب ویتامین های B جلوگیری کند و کمبود ویتامین B12 می تواند منجر به کم خونی شود.

– سن :

افراد بالای ۶۵ سال در معرض خطر کم خونی هستند.

تشخیص آنمی

سابقه کم خونی خانوادگی

از آنجا که چند نوع کم خونی ژنتیکی هستند، ممکن است پزشک شما بخواهد بداند که آیا کسی در خانواده شما کم خونی دارد یا خیر.

معاینه بدنی

– گوش دادن به ضربان قلب برای هر گونه بی نظمی.

– گوش دادن به ریه ها برای بررسی اینکه آیا تنفس بد وجود دارد.

– لمس شکم برای اندازه گیری طحال و یا کبد.

شمارش کامل خون

تست شمارش خون تستی برای بررسی میزان میزان سطح هموگلوبین و هماتوکریت است. همچنین بررسی WBC، RBC، میزان پلاکت ها و حجم متوسط ​​گویچه ها (mcv).

آزمایش های دیگر 

پزشک شما ممکن است از شما بخواهد یک آزمایش رتتیولوژیک (تعداد Rbcs جوان) انجام دهید. آنها همچنین می توانند از شما درخواست کنند که یک نوع آزمایش برای شناسایی نوع هموگلوبین در RBC بدهید و سطح آهن در بدن شما را بررسی کنند.

تشخیص کم خونی

۵ ماده مغذی که تعداد گلبول قرمز را افزایش می‌دهند

مصرف غذاهای سرشار از این پنج ماده‌ی مغذی به افزایش تعداد گلبول‌های قرمز کمک می‌کند.

1- آهن

مصرف رژیم غذایی سرشار از آهن تعداد تولید گلبول قرمز در بدن را بالا می‌برد. ازجمله غذاهای سرشار از آهن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– گوشت قرمز مثل گوشت گاو
– گوشت اندام دام مانند قلوه و جگر
– سبزیجات برگدار و سبز پررنگ مثل اسفناج و کلم پیچ
– میوه‌های خشک شده مانند آلو و کشمش
– لوبیا
– حبوبات
– زرده‌ی تخم مرغ

مواد سرشار از آهن

2- فولیک اسید

اضافه کردن بعضی از انواع ویتامین ب به رژیم غذایی نیز مفید واقع می‌شود. ازجمله غذاهای حاوی ویتامین ب-۹ (فولیک اسید) می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– نان غنی شده
– غلات صبحانه ی غنی شده
– سبزیجات برگدار و سبز پررنگ مثل اسفناج و کلم پیچ
– لوبیا
– عدس
– نخود
– آجیل

فولیک اسید

3- ویتامین B12

از جمله غذاهای سرشار از ویتامین B12 :

– گوشت قرمز مثل گوشت گاو
– لبنیات مثل شیر و پنیر
– تخم مرغ

ویتامین B12

4- مس

مصرف مس به صورت مستقیم باعث تولید گلبول قرمز نمی‌شود اما به گلبول قرمز در جذب آهن مورد نیاز برای تکثیر کمک می‌کند. ازجمله غذاهای سرشار از مس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– ماکیان
– صدف
– جگر
– لوبیا
– گیلاس
– آجیل

مواد غذایی سرشار از مس

5- ویتامین آ

ویتامین آ (رتینول) نیز به همین ترتیب به تولید گلبول قرمز کمک می‌کند. غذاهای زیر سرشار از ویتامین آ هستند:

– سبزیجات برگدار و سبز پررنگ مثل اسفناج و کلم پیچ
– سیب زمینی شیرین
– اسکواش
– هویج
– فلفل قرمز
– میوه مثل هندوانه، گریپ فروت و طالبی

ویتامین آ

سبک زندگی

اگر رژیم غذایی سالم دارید و از مکمل هم استفاده می‌کنید، یعنی در مسیر درست قرار دارید. با کاهش یا حذف مصرف نوشیدنی‌های الکلی، این روش متعادل را حفظ کنید. زیاده‌روی در مصرف الکل می‌تواند باعث کاهش تعداد گلبول قرمز شود. مصرف بیش از یک نوشیدنی در روز برای زنان و بیش از دو نوشیدنی در روز برای مردان زیاده روی در نوشیدن تلقی می‌شود.

ورزش منظم نیز مفید واقع می‌شود. ورزش علاوه بر تقویت سلامت عمومی، کلید تولید گلبول قرمز است. ورزش و تحرک شدید بدنی باعث می‌شود بدن به اکسیژن بیشتری نیاز پیدا کند. درصورت نیاز به اکسیژن بیشتر، مغز به بدن سیگنال می‌فرستد تا گلبول قرمز بیشتری تولید کند.

بهترین گزینه برای ورزش شدید شامل موارد زیر است:

– آهسته دویدن
– دویدن
– شنا

در صورت توصیه پزشک از مکمل‌های آهن استفاده کنید

به طور کلی، شما فقط باید یک مکمل آهن و آن هم به عنوان آخرین راه حل و در صورت توصیه پزشک مصرف کنید. اگر نتوانید سطح آهن خود را تنها از طریق رژیم غذایی بازیابی کنید، این راه حل مناسبی برای رفع کم خونی است.

اگر مکمل آهن مصرف می‌کنید، همراه آن آب پرتقال بنوشید تا جذب آهن را تقویت کند.

به خاطر داشته باشید که مصرف مکمل‌های آهن می‌تواند چند عارضه ناخوشایند داشته باشد. این موارد شامل:

– درد معده

– یبوست یا اسهال

– سوزش قلب

– حالت تهوع

– مدفوع سیاه

با این حال، این عوارض معمولاً با گذشت زمان کاهش می‌یابد و بستگی به دوز آهن مصرفی شما دارد.

درمان خانگی برای کم خونی 

– سیب برای درمان کم خونی:

همیشه گفته می شود ” یک سیب در روز خوردن، شما را از پزشک دور می کند.” سیب غنی از آهن و مکمل های مختلف دیگری است با این حال، یکی نه، اما 2-3 عدد سیب در روز میتواند نیاز به آهن را برای یک روز تامین کند.

تاثیر سیب در درمان کم خونی

– نمک اپسوم برای درمان کم خونی:

حمامی را با آب گرم مخلوط با نمک اپسوم بگیرید. همچنین می توانید پاهایتان را در آنها بگذارید.

– چغندرقند

چغندرقند یکی از سبزیجات غنی از آهن در زمین است ، شما می توانید آن را به عنوان سالاد بخورید و یا می توانید آبش را بگیرید.

یک چغندر قند متوسط، سه هویج و نصف سیب زمینی شیرین را در آبمیوه گیری ترکیب کنید. این آب را یک بار در روز بخورید.

شما همچنین می توانید آن را به عنوان یک سبزی پخته شده یا یک سالاد شیرینی بخورید.

در حین خوردن چغندر قند پوستش را نیز بخورید تا حداکثر ارزش تغذیه ای را دریافت کنید.

– کشمش سیاه کورانت :

8-10 عدد از این کشمش های سیاه را برای یک شب در آب خیس کنید و 3-4 هفته این را در رژیم خود قرار دهید و این اولین چیزی باشد که در صبح می خورید. فراموش نکنید که دانه های کشمش توت سیاه را قبل از خوردن آن بردارید.

– عسل :

عسل یک درمان طبیعی عالی برای کم خونی است. آبنباتی با یک قاشق غذاخوری عسل، آب لیمو و سرکه سیب تهیه کنید.خوردن روزانه اش برای درمان کم خونی مفید است.عسل هموگلوبین را در خون افزایش می دهد و غنی از آهن، منگنز و مس است.

عسل و درمان کم خونی

– ماساژ :

تمام بدن را با روغن هایی، مانند خردل، زیتون یا نارگیل، ماساژ دهید تا به افزایش گردش خون بدن کمک باشد.

– حمام سرد :

حمام آب سرد دو بار در روز به عنوان یک درمان موثر برای درمان کم خونی است.

– انجیر :
انجیرها منبع خوبی از آهن هستند ؛ خوردن 3-4 عدد انجیر روزانه می تواند بدن شما را با آهن غنی کند. انجیر ها را می توان پس از یک شب خیساندن، در صبح مصرف نمود.

تاثیر انجیر در درمان آنمی

– آب گوجه فرنگی :

آب گوجه فرنگی مخلوط با آب سیب را روزانه برای کاهش کم خونی بنوشید.

– موز :

مصرف موز رسیده با دو قاشق غذاخوری عسل، هر روز مفید است و این یک درمان طبیعی برای غلبه بر کم خونی است.

– حمام آفتاب :

آفتاب گرفتن برای افرادی که تعداد گلبولهای قرمز کمی دارند مفید است.

– بادام :

6-7 عدد بادام را در آب برای یک شب خیس کنید و صبح روز بعد پوست کنید و بخورید.

آملا (انگور فرنگی هندی) :

60 میلی لیتر آب تازه آملا را با 25 میلی لیتر عسل مخلوط کنید و هر روز صبح آن را برای بهبود کم خونی خود مصرف کنید.

– اسفناج :

اسفناج، به عنوان یک سبزی، یک درمان عالی برای غلبه بر کم خونی است ، خیلی بهتر کار خواهد کرد اگر با عسل مخلوطش کنیم.

سوپ اسفناج را دو بار در روز بخورید. برای تهیه سوپ، به 1 فنجان اسفناج پوره ای کمی آب اضافه کنید. 1 قاشق چایخوری روغن زیتون را در ماهیتابه بریزید، سپس چند حبه سیر خرد شده و پیاز را بریزید تا قهواه ای شوند.

حالا اسفناج خرد شده و کمی نمک را اضافه کنید و برای مدت 5 تا 10 دقیقه حرارت کم بدهید.

دو قاشق چای خوری عسل را در یک لیوان آب تازه اسفناج مخلوط کنید و یکبار در روز بخورید.

این روش را حداقل یک ماه ادامه دهید.

– آلو و کشمش :

آلو و کشمش نیز منابع خوبی از آهن است و بهبود دهنده گلبول های قرمز در بدن هستند. این ها باید به مدت یک شب خیس شوند و صبح با شیر مصرف شوند.

– انار :

یک فنجان آب انار، یک چهارم قاشق چای خوری پودر دارچین و دو قاشق چای خوری عسل را مخلوط کنید. این مخلوط را روزانه با صبحانه خود بنوشید.

یک روش دیگر، دو قاشق چایخوری پودر دانه انار خشک را با یک لیوان شیر گرم مخلوط کنید و یک تا دو بار در روز بشویید.

شما همچنین می توانید انار متوسطی ​​را هر روز صبح با معده خالی بخورید.

انار و فواید ان در درمان کم خونی

– پروتئین حیوانی :

پروتئین حیوانی و گوشت آلی مانند کلیه و کبد که غنی از ویتامین B12 و آهن هستند که در تولید هموگلوبین موثر هستند.

– دانه کنجد :

دو قاشق غذاخوری دانه کنجد سیاه را در آب دو تا سه ساعت خیس کنید.

فشار دهید تا صاف شود و خمیری از دانه های خیس شده تهیه کنید.

یک قاشق غذاخوری عسل اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.

این مخلوط را دو بار در روز استفاده کنید.

یک قاشق چایخوری از دانه های کنجد سیاه را در آب گرم برای دو ساعت خیس کنید. مخلوط را به یک خمیر تبدیل کنید. مخلوط را در یک فنجان شیر گرم مخلوط کنید، عسل یا شکر زرد را اضافه کنید و آن را یک بار در روز بخورید.

– خرما :

دو عدد خرما را در یک فنجان شیر برای یک شب خیس کنید. صبح روز بعد، خرماها را با معده خالی و با شیرش بخورید.

برای روش جایگزین، شما می توانید برخی از خرماهای خشک را با معده خالی در صبح بخورید، و پس از آن یک فنجان شیر گرم بنوشید.

خرما و درمان کم خونی

– توت کورانت سیاه خشک شده :

10 تا 12 توت کورانت سیاه خشک شده را در آب برای یک شب خیس کنید.

صبح روز بعد آنها را از آب خارج کرده و دانه ها را بردارید.

آنها را هر روز در صبحانه بخورید.

به مدت چند هفته این درمان را انجام دهید.

– زغال اخته :

یک فنجان برنج را با دو قاشق چای خوری بذر زغال اخته بپزید. کمی نمک اضافه کنید و آن را یک بار در روز برای حداقل دو تا سه هفته بخورید.

شما همچنین می توانید برگ های زغال اخته را در آشپزی خود بخصوص در سوپ یا سالاد استفاده کنید.

این درمان های خانگی برای بازگرداندن تعداد گلبول های قرمز سالم در افرادی که کم خونی دارند عالی هستند. پیگیری رژیم غذایی متعادل برای جلوگیری از عود این بیماری ضروری است.

About Post Author

سجاد میرزاده

دانشجوی رشته پرستاری، علاقمند به پرستاری و فناوری اطلاعات
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

پست قبلی خروسک
پست بعدی درمان خانگی کبد چرب