تب

0 0
Read Time:7 Minute, 50 Second

دمای طبیعی بدن بین 36.5 تا 37.5 است . درجه حرارت بالا یا تب، برای بیشتر افراد، زمانی است که دمای بدن ۳۸ درجه سانتیگراد یا بالاتر باشد. این می تواند نشانۀ ناخوشی شما باشد. تب معمولاً به این معناست که شما به عفونتی مانند سرماخوردگی مبتلا هستید. اما همچنین می تواند ناشی از عفونت های جدی تر مانند کروناویروس باشد. برای کسب اطلاعات در این زمینه با پرستار برتر همراه باشید .

حتی اگر دمای بالایی نداشته باشید، ممکن است هنوز هم به شدت بیمار باشید. بنابراین مهم است که به همه علائم خود توجه کنید.

تب معمولاً در اثر مبارزه بدن شما با عفونت ویروسی یا باکتریایی ایجاد می شود.

تب معمولاً ۳ تا ۵ روز طول می کشد و بیشتر افراد با مراقبت از خود در خانه، از تب خفیف بهبود می یابند.

زمانی که تب دارید چه اتفاقی در بدنتان می افتد؟

طبق گزارش های کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده آمریکا، تب نشانه این است که بدن شما در تلاش برای مقابله با یک بیماری یا عفونت است.

آنچه در بدن شما وقتی دمای بدنتان بالاست اتفاق می افتد کمی پیچیده است. اما به طور کلی نشانه این است که سیستم ایمنی بدن با چیزی در حال مبارزه است. همه سیستم های ایمنی بدن ما در تلاشند تا سلامت اندانم های حیاتی را در اولویت قرار دهند.

هنگامی که دمای بدنتان بالا رفته است، هیپوتالاموس بدن، یک منطقه کوچک از مغز شما که به عنوان ترموستات داخلی عمل می کند. زمانی که تب دارید حوادثی در بدنتان رخ داده مانند: بسته شدن رگ های خونی در قسمت های محیطی بدن برای انتقال خون به اندام های مهم تر و کاهش اتلاف گرما از طریق پوست.

افزایش دمای بدن توسط هیپوتالاموس

حال افزایش دمای بدن چه فایده ایی دارد؟

افزایش دمای بدن می تواند سرعت رشد باکتری ها را آهسته کند. هم چنین تب کردن و بالا رفتن دمای بدن توانایی دفاعی گلبول های سفید را بهبود می بخشد و تولید تقویت کننده های بیوشیمی را تحریک می کند.

تب معمولا نشاهه این است که بدن شم در حال مبارزه با یک مهاجم خطرناک و عموما خارجی است. اگر دمای بدن شما نرمال باشد بسیاری از باکتری ها و میکروب ها در بدنتان سالم می مانند. اما اگر دمای بدنتان بالا باشد زنده ماندن شما در آن حالت برایشان دشوار تر می شود.

افزایش دما منجر به کاهش رشد باکتری

علل تب

– عفونت دستگاه تنفسی
– آنفولانزا و شرایط جسمی مشابه آنفولانزا
– سرماخوردگی
– اشکالات شکمی (دستگاه گوارش)
– عفونت گوش
– عفونت لوزه ها
– عفونت کلیه یا مجاری ادراری
– بیماری های شایع دوران کودکی مانند: آبله مرغان، سرخک، سرخجه، تب روماتیسمی
– برخی از واکسن ها

متداول ترین علت بالا رفتن معمولا بروز عفونت های باکتریایی، قارچی و ویروسی است. به طور خاص ویروس های سرما خوردگی عمده ترین دلیل در بالا رفتن دما بدن هستند. قبل از انتشار ویروس کووید-19 هنگام سرما خوردگی که شما تب می کردید پزشکان تمایل داشتند که بگذارید بدن روند طبیعی خود را پیش ببرد اما الان ویروس کرونا بسیار خطرناک تر از سایر ویروس هاست.

علل تب

هایپرترمی و علل آن

هایپرترمی یا هیپرترمی افزایش دمای بدن، در صورتیکه بدن نتواند دما را ثابت نگه دارد پیش می آید. در این حالت بدون اینکه نقطه تنظیم دما در هیپوتالاموس تغییر کند، دمای بدن افزایش می یابد. علل مختلفی می توانند موجب هایپرترمی شوند که تعدادی از این علل عبارتند از: بودن در محیز گرم، استنشاق داروی بیهوشی، داروهایی همچون فنوتیازین‌ها و نورولپتیک‌ها، تومور یا آسیب های مغزی و …

هایپرترمی شدید و تب بالا هر دو می توانند برای جان فرد مبتلا خطرناک باشند. بنابراین زمانی که دمای بدن بیمار افزایش یافت، در عین تلاش برای مراجعه به پزشک، با کمک پاشویه سعی در کاهش دمای بدن بیمار نمایید و او را به پزشک برسانید.

چگونه دمای بدن اندازه گیری می شود؟

برای اندازه گیری دمای بدن باید ابزار مناسب در اختیار داشته باشید. شما نمی توانید به اندازه گیری دما با لمس پیشانی با دست اعتماد کنید. توصیه می شود یک دماسنج الکترونیک یا جیوه ای تهیه کنید. بهترین راه اندازه گیری دما در نوزادان و کودکان استفاده از دماسنج زیر بغل است.

پیش از آنکه از دماسنج استفاده کنید آن را بچرخانید تا ستون جیوه یا الکل درونش را ببینید. درجه حرارت بدن نوزاد بین ۳۶.۴ تا ۳۵ درجه سانتی گراد نیز نشانه سردی بدن است که باید از طریق تماس پوست با پوست، گرم نگه داشته شود. در صورت عدم افزایش درجه حرارت بدن نوزاد در عرض ۲ ساعت دوباره تب او را ارزیابی کنید. در بزرگسالان و کودکان بزرگتر می توان از دمای دهانی استفاده کرد.

ممکن است دمای دهان، بسته به اینکه به تازگی نوشیدنی گرم یا سرد مصرف شده باشد، به غلط بالا یا پایین باشد. حداقل ۱۰ دقیقه بعد از نوشیدن، دمای بدن را اندازه گیری کنید. تنفس هم دهان را خنک می کند.

تب خطرناک برای بزرگسالان و کودکان چقدر است؟

در صورتی که دمای دهانی از ۳۷.۹ درجه سانتیگراد فراتر برود تب ایجاد شده است و در بزرگسالان در صورتی که دما از ۴۰ درجه فراتر رود، که خطراتی را برای حیات انسان در بر دارد. زیرا در دمای بالای ۴۰ درجه، عملکرد پروتئین ها و آنزیم های بدن مختل می شود. دمای بالای ۴۴ درجه بسیار خطرناک است و احتمال فوت فرد بسیار زیاد خواهد بود.

بنابراین دمای دهانی بالای ۳۹ درجه سانتی گراد برای بزرگسالان نگران کننده است. برای کودکان بر اساس سن آنها دماهای زیر می تواند خطرناک باشد:

– تب ۳۸ درجه و بالاتر در کودکان زیر ۳ ماه
– تب ۳۸.۲ درجه و بالاتر در کودکان ۳ تا ۶ ماه
– تب ۳۸.۸ درجه و بالاتر در کودکان بالای ۶ ماه

تب خطرناک در کودکان

علائم تب

– تب خفیف (۳۸ تا ۳۸.۹ درجه سانتیگراد)

با تب خفیف ممکن است: گونه هایتان قرمز شود، احساس خستگی کنید و زمان لمس، گرم باشید. شما به طور کلی قادر خواهید بود فعالیت های روزمره عادی را انجام دهید.

– تب بالا (۳۹ تا ۳۹.۹ درجه سانتیگراد)

با تب بالا: با لمس احساس داغی می کنید. ممکن است شما برای رفتن سر کار، به اندازه کافی احساس راحتی نکنید و ممکن است دچار تیر کشیدن و درد شوید.

– تب بسیار بالا (۴۰ درجه سانتیگراد یا بالاتر)

با تب بسیار زیاد: معمولاً می خواهید در رختخواب بمانید یا غیرفعال باشید – به اندازه کافی احساس سلامتی و خوبی برای انجام فعالیت های عادی نخواهید داشت. زمان لمس احساس داغی می کنید و ممکن است اشتهایتان را از دست داده باشید.

نوزادان کم سن و زنان باردار

نوزادان زیر ۳ ماه مبتلا به تب باید توسط پزشک معالج شما بررسی شوند. اگر کودک شما بین ۳ تا ۶ ماه است و تب شدید یا بسیار زیاد دارد، با پزشک معالج خود تماس بگیرید. در مورد تب در کودکان بیشتر مطالعه کنید.

اگر باردار هستید و درجه حرارت ۳۸.۵ درجه سانتیگراد یا هر تبی که مدت ۳ روز یا بیشتر طول کشیده، داشته باشید، به پزشک معالج خود مراجعه کنید. آنها باید تأثیر تب بر جنین شما را کنترل کنند.

تب در نوزادان کم سن

زمانی که تب کردید چکار باید بکنید؟

اول از همه، مهم این است که بدانید اگر حال عمومیتان خوب است لازم به درمان و نگران شدن نیست. اگر دمای بدن شما بالاست ممکن است داروهای کاهش دهنده تب مانند: استامینافون یا ایبوبروفن کمک کننده باشد. هم چنین نوشین آب زیاد بسیار در روند بهبودی موثر است.

ویروس کرونا سبب شده است بالا بودن دمای بدن به یک نشانه ی خطرناک و هم مبدل شود اما برای اینکه از داشتن کرونا مطمئن شوید باید دیگر علائم کووید-19 را نیز در نظر داشته باشید.

ضرورت تشخیص علت تب و درمان توسط پزشک

همانگونه که قبلا گفته شد، تب های بالا برای بیمار خطرناک است و باید سریعا ضمن شناسایی علت این تب بالا، نسبت به کاهش دما و همچنین درمان علت تب اقدام نمود. بنابراین به دادن داروی ضد تب و پاشویه و … اکتفا نکنید زیرا تب نشانه ای از بروز مشکل در بدن است. با رفع نشانه نمی توانید علت را از بین ببرید. چه بسا یک تب ساده ممکن است نشانگر عفونتی خطرناک در عضو حساسی از بدن باشد که با بی توجهی منجر به از کار افتادن آن عضو حیاتی بدن و حتی مرگ او شود.

درمان تب

داروهای تب بر:

تب بدن روش مبارزه با عفونت است. برای تب خفیف نیازی به دارو نیست، اما در صورت سردرد، درد یا پریشانی نیز می توانید داروهایی مانند استامینوفن استفاده کنید.

مدیریت خود:
– مایعات زیادی بنوشید، به خصوص آب (کمترین و اغلب بهترین حالت). در حالی که تب دارید تصمیم بگیرید ۲ تا ۳ لیتر در ۲۴ ساعت آب بنوشید. این امر خطرات کمبود آب بدن را کاهش می دهد.
– زیاد استراحت کنید. خوابیدن به مدت ۲ تا ۳ ساعت یکبار، کمی بهتر از تنها استراحت کردن است.
– مطمئن شوید که دمای اتاق معتدل باشد – نه خیلی گرم یا خیلی سرد.
– در صورت امکان، پنجره ای را برای تهویه باز کنید اما از سوز سرما جلوگیری کنید.
– لباس سبک بپوشید و از ملافه های سبک تر استفاده کنید.
– از بطری های آب گرم یا پتو برقی استفاده نکنید.
– برای شستن صورت، دست و گردن از یک پارچه خنک استفاده کنید.
– ملافه و لباس را به طور مرتب عوض کنید.

 

About Post Author

سجاد میرزاده

دانشجوی رشته پرستاری، علاقمند به پرستاری و فناوری اطلاعات
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

پست قبلی خواص و فواید آلوئه ورا
پست بعدی فشار خون