آنژین صدری

0 0
Read Time:4 Minute, 22 Second

آنژین صدری یک سندرم بالینی است که به وسیله ی حمله های درد یا احساس فشار در جلوی قفسه سینه مشخص می شود .علت آن جریان خونی ناکافی کرونری است که منجر به عدم کفایت اکسیژن مورد نیاز عضله قلب می شود .

آنژین صدری معمولا نتیجه ی بیماری های آترواسکلروتیک قلبی بوده که با انسداد عمده شریان کرونر اصلی همراه است . به طور معمول ، میوکارد مقدار زیادی از اکسیژن خون شریان کرونری را برداشت می کند . زمانی که انسدادی در شریان کرونری روی می دهد ، جریان خون نمی تواند افزایش نیاز میوکارد را به اکسیژن را رفع کند و ایسکمی حاصل موجب درد آنژینی می شود . برای اطلاعات بیشتر در زمینه آنژین صدری با پرستار برتر همراه باشید .

عوامل ایجاد کننده درد قلبی شامل فعالیت فیزیکی ، تماس با سرما ، خوردن غذای سنگین ، استرس ، یا هر وضعیت هیجانی افزاینده فشار خون ، ضربان قلب و کار عضله قلب است . آنژین ناپایدار با عوامل گفته شده همراه نیست و ممکن است در حال استراحت هم ایجاد شود .

علایم آنژین صدری

– درد و ناراحتی ممکن است در یکجا متمرکز نباشد و به گردن ، فک ،شانه ها و قسمت داخلی فوقانی بازو ها (معمولا بازو چپ ) تیر بکشد

– سوء هاضمه یا نوعی احساس سنگینی معده

– بی حسی یا سوزن سوزن شدن

– تنگی نفس

– تعریق

– رنگ پریدگی

 

زنان ممکن است علایم متفاوت یا خفیف تری را در مقایسه با مردان داشته باشند ، از جمله تهوع ، استفراغ ، درد فک ، خستگی غیر معمول و ناراحتی در بالای کمر یا شکم .

 

آنژین در سالمندی

افراد سالمند که آنزین صدری را تجربه می کنند، به خاطر کاهش پاسخگویی ناشی از افزایش سن به نوروسپتور ها ممکن است درد واضح و مشخصی را نشان ندهند.

علامتی که اغلب در سالمندان دیده می شود دیس پنه است . گاهی اوقات علامتی دیده نمی شود ؛ شناسایی و تشخیص ان یک چالش بالینی است .

انواع آنژین 

آنژین پایدار :

عواملی  مثل ورزش، فشارهاي عاطفی و هیجانی، افزایش دماي بدن یا صرف غذاي سنگین  باعث بروز آن می شود.بر اثر افزایش نیاز عضله قلب به اکسیژن، این حالت پدید می‌آید.این گونه آنژین، معمولا با استراحت یا مصرف نیتروگلیسیرین زیر زبانی در عرض پنج دقیقه از بین می رود. کوچک ترین افزایشی در شدت یا دفعات پیدایش درد احساس نمی شود.

آنژین ناپایدار :

آنژین ناپایدار کمتر متداول است. علائم این نوع آنژین غیر قابل پیش بینی اند و معمولا در هنگام استراحت رخ می دهند. این ممکن است بیانگر بدتر شدن یک آنژین پایدار باشد اما گاهی اوقات اولین باری که یک فرد دچار آنژین می شود آنژین ناپایدار است. علائم در آنژین ناپایدار بدترند. درد ها مکرر تر، شدیدتر، در حال استراحت رخ داده و با مصرف نیتروگلیسرین زیرزبانی رفع نمی شوند.

آنژین ناپایدار مشابه یک حمله ی قلبی نیست اما شخص را وادار به یک ویزیت فوری پزشک در بخش اورژانس بیمارستان می کند. شخص ممکن است برای جلوگیری از یک حمله ی قلبی نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد.

آنژین شبانه:

در خواب رخ می‌دهد. فرد مبتلا به علت درد و ناراحتی مشخص قفسه سینه و تنگی نفس از خواب بیدار می‌شود، درد با نشستن بهبود می‌یابد. این حالت با خواب و کابوس شبانه همراه است و معمولا به علت نارسایی قلب اتفاق می‌افتد.

آنژین دکوبیتوس:

درد سینه‌ای حمله‌ای است که در هنگام خم شدن یا دراز کشیدن رخ می‌دهد و اگر شخصی بنشیند و یا بایستد کاهش می‌یابد.

آنژین سرکش یا مقاوم:

آنژینی شدید، مزمن و ناتوان کننده که به مداخلات درمانی پاسخ نمی‌دهد.

آنژین واریانت یا پرینزمتال:

درد سینه مشخصی است که فرد معمولا صبح پس از بیدار شدن از خواب دارد. این درد شدید و ناراحت کننده بوده و ممکن است با تنگی نفس و تپش قلب همراه باشد. زمانی که رگ‌های قلب به طور ناگهانی تنگ یا گشاد می‌شوند این نوع درد ایجاد می‌شود.

آنژین پس از انفارکتوس:

آنژینی است که به همراه انفارکتوس میوکارد و بر اثر ایسکمی باقی مانده به صورت دوره‌ای رخ می‌دهد.

عوامل خطر آنژین و آترواسکروزیس (تصلب شرائین)

– فشارخون بالا (هایپرتانسیون)

– سطوح بالای کلسترول و دیگر چربی ها در خون

– دیابت

– سیگار کشیدن

– سبک زندگی غیر فعال(کم تحرک)

– سابقه ی خانوادگی بیماری قلبی کرونری

– سن بالا

– چاقی

– استفاده ی متداول از محرک ها مخصوصا نیکوتین، کوکائین، یا آمفتامین ها: دیگر محرک ها شامل تئوفلین ها، بتا آگونیست های استنشاقی، کافئین، قرص های رژیمی، ضد انعقاد ها هستند.

پیشگیری از آنژین صدری

– ترک سیگار

– کنترل فشار خون

– قند و چربی

– تغذیه و رژیم غذایی سالم

– کنترل وزن

– کاهش استرس

– تغییر در شیوه زندگی

تشخیص آنژین

برای تشخیص آنژین پزشک علاوه بر پرسیدن شرح حال و سابقهٔ پزشکی بیمار، تست‌های مختلفی را برای تشخیص بهتر انجام می‌دهد. تست ورزش، نوار قلب، آزمایش خون، اکوی قلب، سی تی اسکن، ام آر آی و آنژیوگرافی قلب از جمله روش‌های تشخیصی این بیماری هستند.

درمان دارویی آنژین

– نیترات‌ها یا داروهای مسدودکننده کانال کلسیم: این نوع داروها به گشاد شدن عروق و جریان بهتر خون کمک می‌کنند.
– داروهای بتابلوکر: این داروها به کاهش سرعت فعالیت قلب و برداشتن فشار اضافی از آن کمک می‌کنند.
– داروهای ضدانعقادی: این داروها به پیشگیری از بروز لختهٔ خون کمک می‌کنند.
– استاتین‌ها: این دسته از داروها به کاهش کلسترول خون و پلاک‌های ایجاد شده در شریان‌ها کمک می‌کنند.

About Post Author

سجاد میرزاده

دانشجوی رشته پرستاری، علاقمند به پرستاری و فناوری اطلاعات
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

پست قبلی سرطان پستان
پست بعدی علت ریزش مو