افرادی که می توانند واکسن کرونا دریافت کنند

0 0
Read Time:3 Minute, 28 Second

برای اینکه بدانید « چه افرادی می توانند واکسن کرونا را دریافت کنند » با پرستار برتر همراه باشید .

اگر قبلا به بیماری کرونا مبتلا شده باشم، آیا باز هم باید واکسینه شوم؟

بله، حتی اگر قبلا دچار بیماری کرونا شده‌اید باید واکسینه شوید. افرادی که به این بیماری دچار می‌شوند احتمالا مقداری ایمنی طبیعی در برابر ویروس تولید کنند، اما هنوز نمی‌دانیم که این ایمنی تا چه زمانی تداوم دارد یا اینکه به چه میزانی محافظت از این بیماری ایجاد می‌کند. واکسن‌ها محافظت قابل اتکای بیشتری ارائه می‌کنند.

 

آیا اگر کودک شیرخوار دارم می‌توانم واکسینه شوم؟

محققان هم‌اکنون در حال مطالعه واکسیناسیون در مادران با نوزاد شیرخوار هستند، اما تاکنون اطلاعات محدودی به‌دست آمده است. سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند واکسیناسیون زمانی انجام شود که مادر شیر‌ده بخشی از گروه‌های دارای اولویت باشد برای مثال عضو کادر درمان باشد. تغذیه با شیر مادر می‌تواند بعد از واکسیناسیون ادامه یابد و یکی از بهترین‌ روش‌ها برای حفاظت از کودک در مقابل این بیماری و کمک به آنها برای سالم ماندن است.

تزریق واکسن به مادران شیرده

آیا در صورت بارداری می‌توانم واکسن کرونا دریافت کنم؟

اگرچه خطر کلی بیماری شدید ناشی از ویروس کرونا پایین است، اما بارداری شما را نسبت به افرادی که باردار نیستند بیشتر در معرض ریسک بیماری شدید قرار می‌دهد.

تحقیقات برای فهم بهتر ایمنی و اثرگذاری واکسیناسیون کرونا در زنان باردار ادامه دارد، اما هیچ دلیل شناخته شده‌ای که مزیت بیشتری نسبت به فواید واکسیناسیون زنان باردار داشته باشد، مشاهده نشده است. به همین دلیل،‌ زنان بارداری که در معرض خطر بالاتر بیماری کرونا هستند (مانند کادر درمان) یا آنهایی که سلامتی‌شان دچار مسائلی است که می‌تواند منجر به خطر بیماری شدیدتر شود، می‌توانند در مشورت با پزشک‌شان واکسینه شوند.

تزریق واکسن به زنان باردار

آیا کودک من نیز باید واکسینه شود؟

سيستم ایمنی کودکان از بزرگسالان متفاوت است. این تفاوت می‌تواند بسته به سن آنها بسیار متغیر باشد. هم‌اکنون، توصیه نمی‌شود که از واکسن‌های مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی برای گروه سنی پایین‌تر از ۱۶ الی ۱۸ سال (بسته به نوع واکسن مورد اشاره) استفاده شود، حتی اگر آنها در یک گروه با ریسک بالا باشند. کودکان در آزمایش‌های ابتدایی واکسن کرونا حضور نداشتند، بنابراین اکنون اطلاعات درباره ایمنی و یا اثرگذاری واکسن بر کودکان زیر ۱۶ سال ناچیز بوده یا أصلا وجود ندارد. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است و ما در حین انجام آزمایشات توصیه‌ها را بروزرسانی می‌کنیم و اطلاعات بیشتری در دسترس خواهد بود.

با این حال، مهم است که اطمینان یابید کودک شما واکسن‌های رایج دوران کودکی را دریافت می‌کند.

آیا کودکان باید واکسینه شوند ؟

چه کسانی باید ابتدا واکسینه شوند؟

از آنجایی که ظرفیت تولید در سال ۲۰۲۱ برای تأمین احتیاج جهانی کافی نیست، همه قادر نخواهند بود که در یک زمان واکسن دریافت کنند. کشورها باید گروه‌های دارای اولویت را مشخص سازند. سازمان بهداشت جهانی توصیه کرده که این گروه‌ها عبارتند از کادر درمان (برای محافظت از نظام بهداشت و درمان) و افرادی که در معرض خطر بیشتر مرگ ناشی از بیماری کرونا قرار دارند به مانند افراد مسن و افرادی که دارای بیماریهای زمینه ای هستند. دیگر کارکنان بخش‌های ضروری به مانند معلم‌ها و مددکاران اجتماعی نیز باید در اولویت بعدی قرار گیرند و پس از آنها و با تأمین واکسن بیشتر دیگر گروه‌ها واکسن دریافت کنند.

چه زمانی باید واکسن کرونا نزنید؟

اگر هر گونه سؤال درباره اینکه آیا باید واکسن کرونا را دریافت کنید دارید با پزشک خود مشورت کنید. در حال حاضر، افرادی که دارای شرایط پزشکی زیر هستند نباید واکسن کرونا را دریافت کنند تا از عوارض جانبی احتمالی در امان باشند:

– اگر سابقه واکنش‌های آلرژیک شدید به هر کدام از محتویات تشکیل‌دهنده واکسن کرونا را دارید.

– اگر هم‌اکنون مبتلا به کرونا هستید و یا علائم کرونا را دارید. (البته می‌توانید پس از بهبودی و تأیید پزشک واکسن را دریافت کنید).

About Post Author

سجاد میرزاده

دانشجوی رشته پرستاری، علاقمند به پرستاری و فناوری اطلاعات
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

پست قبلی آیا واکسن‌های کرونا دربرابر انواع جدید نیز اثربخشی دارند؟