کرونا ویروس

0 0
Read Time:7 Minute, 9 Second

ویروس کووید-19 نیز مانند دیگر ویروس های خانواده کرونا مثل سارس ، مِرس و سرماخوردگی های رایج ، در درجه اول یک بیماری تنفسی است و ابتدا ریه ها را تحت تاثیر قرار می دهد .

علائم اولیه این بیماری شامل تب ، سرفه و تنگی نفس است که همگی این علائم 2 تا 14 روز مواجهه با ویروس ، آشکار می شوند . شدت این بیماری نیز چنان که می دانید از خفیف و بی علائم تا شدید و کشنده ، متغیر است . برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه با پرستار برتر همراه باشید .

1- دوره نهفتگی یا کمون

این دوره زمانی است که ویروس در بدن مستقر می‌شود. ویروس ها برای فعالیت وارد سلول های بدن شده و آنها را از چنگ‌تان درمی‌آورند.

کرونا ویروس به طور رسمی ‌SARS CoV-2 (مختصر شده سندروم تنفسی کروناویروس دو) نامیده می‌شود. ویروس می‌تواند با تنفس (وقتی فردی در نزدیکی سرفه می‌کند) یا از طریق تماس با سطح آلوده و سپس مالیدن دست به صورت وارد بدن شود. این ویروس ابتدا سلول‌هایی که گلو، راه‌های هوایی و ریه ها را فرش کرده‌اند، آلوده کرده و آنها را تبدیل به کارخانه کروناویروس می‌کند. در نتیجه ویروس های جدید بسیار زیادی تولید می‌شوند تا سلول های بیشتری را آلوده کنند.

در این مرحله ابتدایی شما بیمار نبوده و بعضی از افراد شاید هرگز علائمی نشان ندهند. دوره کمون، زمان بین آلودگی و ظهور اولین علائم در افراد مختلف بسیار متفاوت است، ولی به طور متوسط ۵ روز است.

نحوه ورود کرونا ویروس به بدن

2- بیماری خفیف

این چیزی است که بیشتر افراد تجربه خواهند کرد. کووئید ۱۹ عفونت ملایمی است که از هر ۱۰ نفر ۸ نفر را درگیر می‌کند و علائم اصلی آن سرفه و تب است. بدن درد، سوزش گلو و سردرد هم محتمل هستند ولی حتمی نیستند.

تب نتیجه پاسخ سیستم ایمنی شما به آلودگی و عفونت است. سیستم ایمنی ویروس را به عنوان دشمن مهاجم تشخیص داده و بدن را با آزاد سازی مواد شیمیایی به نام سایتوکاین از وجود یک مشکل آگاه می‌کند. همین باعث تشدید عملکرد سیستم ایمنی و ایجاد بدن درد و تب می‌شود.

سرفه در ابتدا خشک است (محتویاتی همراه آن نیست) و احتمالاً این امر به خاطر تحریک شدن سلول‌ها ناشی از آلوده شدن به ویروس است. برخی از افراد شروع به سرفه همراه با خلط می‌کنند، مخاط ضخیم حاوی سلولهای مرده ریه که توسط ویروس کشته شده‌‌اند.

این علائم با استراحت، مایعات فراوان و پاراستامول درمان می‌شوند و نیاز به مراقبت های تخصصی بیمارستانی ندارند. این مرحله حدود یک هفته طول می‌کشد و اکثر افراد بدلیل مقابله سیستم ایمنی بدن با ویروس بهبود می یابند . با این حال برخی از آنها درگیر نوع بدتری از کووئید ۱۹ می‌شوند.

در حال حاضر این بهترین چیزی است که در مورد این مرحله می‌فهمیم. با این وجود مطالعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد این بیماری می‌تواند علائمی‌که بیشتر شبیه سرماخوردگی است را نشان دهد، مانند آبریزش‌بینی.

درگیری خفیف کرونا ویروس

3- بیماری شدید

اگر بیماری پیشرفت کند به خاطر واکنش بیش از حد سیستم ایمنی خواهد بود. سیگنال های شیمیایی (سایتوکاین ها) باعث ایجاد التهاب می‌شوند که باید با دقت تنظیم و تعدیل شود. التهاب بیش از اندازه می‌تواند باعث آسیب در بدن شود.

دکتر ناتالی مک‌درموت از کینگز کالج لندن گفت :این ویروس باعث عدم تعادل در پاسخ سیستم ایمنی می‌شود. التهاب بیش از حدی وجود دارد که چگونگی ایجاد این تاثیر را نمی‌دانیم. به التهاب ریه ها پنومونیا گفته می‌شود.

اگر بتوانیم از دهان تا نای و لوله های ریز درون ریه ها سفری داشته باشیم، در انتهای مسیر به کیسه‌های هوایی کوچک می‌رسیم. اینجاست که اکسیژن به خون منتقل و دی اکسید کربن از بدن خارج می‌شود. اما در پنومونی این کیسه های کوچک از آب پر می‌شوند که مشکلات تنفسی و تنگی نفس را در پی دارد. بعضی از افراد برای نفس کشیدن به دستگاه تنفس مصنوعی احتیاج پیدا می‌کنند. بر اساس اطلاعات رسیده از چین این مرحله ۱۴ درصد از افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

4- بیماری وخیم

در این مرحله بدن شروع به شکست خوردن می‌کند و احتمال جدی مرگ وجود دارد. مشکل این است که سیستم ایمنی اکنون از کنترل خارج شده و باعث آسیب به بدن می‌شود. وقتی فشار خون به سطح خطرناکی پایین بیاید می‌تواند منجر به شوک سپتیک شود. اندام ها به درستی کار نمی‌کنند تا جایی که به طور کامل از کار می‌افتند.

سندرم دیسترس تنفسی حاد ناشی از التهاب گسترده در ریه هاست که باعث توقف اکسیژن گیری مورد نیاز برای بقای بدن می‌شود. همچنین احتمال اختلال کلیه ها و در نتیجه تصفیه نشدن خون و آسیب روده ها نیز وجود دارد. دکتر بهارات پانخانیا اظهار داشت: این ویروس التهاب گسترده ای را ایجاد می‌کند؛ بدن تسلیم می‌شود و به نارسایی چند عضو منجر می‌شود. اگر سیستم ایمنی نتواند جلوی ویروس مقاومت کند در هر گوشه بدن گسترش می‌یابد که باز صدمات بیشتری را به دنبال خواهد داشت.

درمان در این مرحله بسیار تهاجمی‌خواهد بود و کار به اکسیژناسیون غشایی برون پیکری می رسد. این در اصل یک ریه مصنوعی است که خون را از طریق لوله های ضخیم از بدن خارج، سپس آن را اکسیژن دار و دوباره به داخل بدن پمپ می‌کند. اما سرانجام آسیب می‌تواند به میزان کشندگی برسد و ارگان‌ها دیگر قادر به زنده نگه داشتن بدن نباشند.

کروناویروس چگونه باعث مشکلات تنفسی می‌شود؟

وقتی تعداد کپی ویروس زیاد شود به سلولهای همسایه حمله می‌کند. علائم معمولاً شامل سوزش گلو و سرفه خشک می‌باشد.

دکتر شافنر می‌گوید: پس ویروس به سمت لوله‌های برونش حرکت می‌کند. وقتی به ریه ها می‌رسد باعث التهاب مخاط آن شده و کیسه های هوایی یا آلوئول ها برای انجام وظیفه خود، تامین اکسیژن خون و حذف دی اکسیدکربن، باید سخت تر کار کنند.

دکتر کامپتون فیلیپس رئیس سیستم مراقبت‌های بهداشتی آینده‌نگر در بیمارستانی که در ماه ژانویه اولین مورد کروناویروس در آمریکا گزارش شد، گفت: با ایجاد آماس عبور اکسیژن از غشای مخاطی از این هم مشکل تر می‌شود. اختلال در جریان اکسیژن باعث می‌شود که آن نواحی در ریه ها با مایعات، چرک و سلول های مرده پر شود. ذات الریه یا عفونت ریه ایجاد می‌شود.

بعضی از افراد آنقدر در تنفس مشکل پیدا می کنند که به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز پیدا می کنند.در بدترین شرایط که به سندروم دیسترس تنفسی حاد شناخته می‌شود ریه ها به حدی از مایعات پر می‌شوند که حمایت‌های تنفسی بی‌تاثیر بوده و بیمار می‌میرد.

سی تی اسکن بیمار مبتلا به کرونا ویروس

ویروس در ریه ها چه مسیری را طی می‌کند؟

دکتر شو یوان ژیائو استاد پاتولوژی در دانشکده پزشکی دانشگاه شیکاگو، گزارشات پاتولوژی بیماران کرونایی چین را مورد بررسی قرار داد و گفت: به نظر می‌رسد ویروس در مناطق جانبی از دو طرف ریه شروع شده و مدتی طول می‌کشد تا به دستگاه تنفسی فوقانی و سایر راههای تنفسی مرکزی برسد.

دکتر ژیائو همچنین به عنوان مدیر مرکز پاتولوژی و تشخیص مولکولی در دانشگاه ووهان فعالیت می‌کند، گفت: این الگو کمک می‌کند تا توضیح دهیم چرا در ووهان، آنجا که طغیان آغاز شد بسیاری از اولین موارد بلافاصله تشخیص داده نشوند. آزمایش‌های اولیه در بسیاری از بیمارستان‌های چینی قادر به تشخیص عفونت در ریه ها نبودند و به همین دلیل بعضی از افراد با علائم بدون درمان به خانه فرستاده می‌شدند.

آنها برای یافتن معالجه به بیمارستان های دیگری می‌رفتند یا در خانه می ماندند و خانواده خود را آلوده می‌کردند. این یکی از دلایلی است که کرونا به این میزان گسترش پیدا کرده است.

مطالعه ای جدید که توسط تیم محققین دانشکده پزشکی دانشگاه آیکان در مانت سینا انجام شد نشان داد نیمی‌از ۱۲۱ بیمار چینی در اوایل بیماری خود سی تی اسکن نرمال داشتند. این مطالعه و کار دکتر ژیائو نشان می‌دهد که با پیشرفت بیماری در سی تی اسکن کدورت های شیشه ای دیده می‌شود. نوعی از کدورت هم که در عفونت‌های تنفسی ویروس در قسمت‌هایی از ریه ها دیده می‌شود. با بدتر شدن بیماری این مناطق مات می‌تواند در جاهایی پراکنده و ضخیم شود و آنچه که رادیولوژیست ها آن را “الگوی سنگفرشی دیوانه ” می‌نامند را در اسکن ایحاد می‌کند.

About Post Author

سجاد میرزاده

دانشجوی رشته پرستاری، علاقمند به پرستاری و فناوری اطلاعات
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code

پست قبلی خواص عسل
پست بعدی علائم و عوارض واکسن کرونا